Reactor Kullanarak Animasyon Yaratma

Bu derste Reactor kullanarak ufak bir düzenek yapıcaz. Ben daha önceden kendime bir düzenek hazırladım. Tamamı ile kutulardan oluşuyor. Siz bunun yerine başka şekillderde kullanabilirsiniz.

Öncelikle sahnemizde hangi objelerin sabit kalıp hangilerinin haraketli olmasına karar vermeliyiz. Ben en alttaki iki kutuyu haraketsiz bıraktım çünkü yerçekiminden etkilenmemesi lazım yoksa sonsuzluğa kadar düşer. Sahnemizin herhangi bir yerine Create > Helpers bölümünden RBCollection oluşturuyoruz. Daha sonra Modify panelinini açıp Pick komutu veya Add komutuyla tüm objeleri seçiyoruz.

1. ve 2. kutuları seçip Utilities > Rector > Properties bölümünen Unyielding’i işaretliyoruz. Bunun amacı Havada haraketsiz kalmak yani yerçekiminden etkilenmemek. Eğer üstüne herhangi bi Obje gelirse kendisi etkilenmez fakat Objeyi etkiler. Yani yeryüzü gibi. Ben bu kurmuş olduğum düzenekte 3. ve 4. kutuya 1kg lık değer koydum. 4. kutuda Elasticity 1 Friction değerinide 0.5 olarak koydum. Elasticity elastikli, Friction ise sürtünmeyi belirtir. deneme yanılma yöntemiyle Duruma daha kolay kavrayabilrsiniz. son olarakda 5. kutuya 2kg yapıp Elasticity=0.3 ve Friction=1.0 değerlerini girdim.

Şimdi son olarak Create Animation diyerek bilgisayarın tüm bu fiziksel haraketleri hazırlamasını bekliyoruz. Makine bu konuda fazla zorlanmıyacak. Hazırlanmış bu sahneyi Play Animation tuşuna basarak izliyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın