Objektif Çeşitleri

Konudan gelen ışıkları bir araya getirerek sensör veya filmin üzerine net bir şekilde düşmesini sağlar. Özelliklerine göre objektifler kendi içerisinde gruplara ayrılır.

 1. Normal Objektifler
  Normal objektifler insan gözüne en yakın açıya sahiptir. Bu açı 46 derecedir ve genelde portre çekimlerinde tercih edilir.
 2. Geniş Açılı Lensler
  Normal objektifin görüş açısından daha fazla görüş açısına sahiptir. 35 mm’lik makineler için odak uzaklığı 50 mm’den az , 16 mm’den çok olan objektifler geniş açı objektiflerdir. Geniş açılı olması sebebiyle net alan derinliği fazladır.
  Ön plandaki cisimleri olduklarından daha yakın ve büyük, arka plandaki cisimleri ise olduklarından daha uzak ve küçük göstermesi önemli özelliklerinden biridir.
  Bu lenslerin dezavantajı ise görüntünün çok geniş olmasına bağlı olarak, köşelerdeki nesnelerde meydana gelen deformasyon gösterilebilir. Buna da distorsiyon denir.
  Genelde doğa, manzara ya da fotoğrafta konun çevresi alınmak istediğinde kullanılır.
 3. Balık Gözü Objektifler
  Odak uzaklığı 16 mm ve daha altındaki lenslere verilen addır. Görüntüde büyük oranda deforme yani distorsiyon görülür. Görüntünün kenarlarında kararma oluşur. Özel çekim ihtiyacında tercih edilir. Diğer alanlarda kullanışsızdır.
 4. Tele (Dar Açılı) Objektifler
  Normal objektifin odak uzaklığından daha uzun odak uzaklığına sahip objektiflerdir. 70 mm – 130 mm arasındakilere kısa tele, 130 mm – 200 mm arasındakilere orta tele, 300mm den yukarı odak uzaklıklarına sahip olanlara ise uzun tele adı verilmektedir. Rakam büyüdükçe net alan derinliği azalır. Sadece netlik alınan konu odakta kalır. Ayrıca bu lensler birbirine uzak olan sıralı cisimleri birbirlerine yakınmış gibi gösterir.
 5. Zoom Objektifler
  Odak açısı değişen objektiflere verilen isimdir. ‘Prime lens’lere göre daha kullanışlı olduğu söylenebilir. Burada objektifin alabileceği en açık diyafram değeri de önemlidir. Zoom lenslerde standart 3.5 – 4 arasında değişen diyafram açıklığı daha profesyonel lenslerde 1.8 hatta 1.2’ye kadar düşmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın