MS ACCESS’DE BAŞLANGIÇ AYARLARI

Bu bölümde yer alan notlarda, Access uygulamanıza daha profesyonel bir görünüş vermek için Startup (Başlangıç) ayarlarını nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım. Bu sayede, geliştirdiğiniz Access uygulamasını kullanan kullanıcıya, profesyonel bir uygulama kullandığını hissettirecek, arka planda çalışan Access’in varlığını hissettirmeyeceksiniz.

STARTUP (BAŞLANGIÇ) AYARLARI NEREDEN DEĞİŞTİRİLİR?

Startup (Başlangıç) ayarları, menüden Tools -> Startup (Araçlar ->Başlangıç) bölümünden yapılır. Bu bölümü seçince Startup (Başlangıç) penceresi açılır ve bu pencereden başlangıç ayarlarını yapabiliriz.

STARTUP (BAŞLANGIÇ) BÖLÜMÜNDEN HANGİ AYARLAR YAPILABİLİR?

a) Uygulama başlığı

Access uygulamanızı açtığınız zaman, pencere başlık çubuğunda (pencerenin üst kenarındaki renkli bar) Microsoft Access yazar. Burada sizin verdiğiniz uygulama isminin görünmesini istiyorsanız Application Title (Uygulama Başlığı) bölümüne uygulamanıza verdiğiniz ismi yazınız.

b) Uygulama Ikonu

Yine pencere başlık çubuğunda, uygulama başlığının solunda Access’in ikonu olan anahtar resmi görünmektedir. Ama siz bu anahtar resmi yerine, uygulamanız için kendi oluşturduğunuz resmin (ikonun) görünmesini istiyorsanız, önce Paint gibi bir programla bmp formatında resminizi oluşturup, kaydediniz. Sonra Application Icon (Uygulama Simgesi) bölümüne dizini ile birlikte bmp dosyanızı yazınız. (Örn. C:\Resimler\Resim1.bmp gibi)

c) Menu Seçimi

Uygulamanız başladığı zaman, Access’in default (varsayılan) menüsü yerine kendi tasarladığınız menünün görünmesini istiyorsanız Menu Bar (Menu Çubuğu) bölümüne kendi oluşturduğunuz menünün adını yazınız.

Kendi menünüzü nasıl oluşturabileceğinizi MS Access’de menü oluşturma başlıklı yazıdan öğrenebilirsiniz.

d) Uygulama başlayınca açılacak form

Uygulamanız başlar başlamaz bir formun otomatik olarak açılmasını istiyorsanız Display Form (Görüntülenecek Form) bölümüne, uygulamanız başladığında görünmesini istediğiniz formun adını yazınız.

e) Veritabanı penceresini saklama

Uygulamanız açıldığı vakit (kullanıcı Access ile çalıştığını fark etmesin ya da kontrolünüz dışında hareket etmesin diye) veritabanı penceresinin (Table, Form, Report vs.lerin göründüğü Ana Access penceresinin) görünmesini istemeyebilirsiniz. Bu pencereyi saklamak icin Display Database Windows (Veritabanı Penceresini Görüntüle) bölümünün check işaretini kaldırınız.

f) Status bar’ı (durum çubuğunu) saklama

Access penceresinin alt kenarında yer alan ve bazı mesajları görmemizi sağlayan Status Bar’ın görünmesini istemiyorsanız Display Status Bar (Durum Çubuğunu Görüntüle) bölümünün check işaretini kaldırınız.

g) Shortcut menu bar (Kısayol menu çubuğu) seçimi

Birçok bölümde mouse sağ tuşa bastığımız zaman bir kısayol menusu çıkmaktadır. Bu menünün, Access’in default (varsayılan) menüsü değil de, sizin hazırladığınız menu olmasını istiyorsanız Shortcut Menu Bar (Kısayol Menu Çubuğu) bölümüne kendi shortcut menünüzün adını yazınız.

Kısayol Menüsü oluşturmanın, Menu Çubuğu oluşturmaktan hiçbir farkı yoktur. Sadece oluşturduğunuz menüyü, Menu Bar olarak değil de Popup olarak tanımlayacaksınız. Yine yukarıda sözünü ettiğim MS Access’de menü oluşturma başlıklı notlara bakabilirsiniz.

h) Diğer seçenekler

Ayarlayabileceğimiz diğer seçenekler :

 Allow Full Menu (Tam Menü İzni) Sınırlı menü ya da tam menü kullanmanızı sağlar. Sınırlı menüde bazı menü komutları yer almaz.

 Allow Default Shortcut Menu (Varsayılan Kısayol Menuleri İzni) Çeşitli yerlerde gözüken kısayol menülerinin gözüküp, gözükmeyeceğini ayarlar. Sizin tanımladığınız kısayol menülerini etkilemez

 Allow Built-in Toolbars (Yerleşik Arac Çubukları İzni) Çeşitli yerlerde görünen araç çubuklarının görünüp, görünmeyeceğini ayarlar. Örneğin bir rapor açılğında Access'in rapor menüsünün görünmesini istemiyorsanız bu seçeneği işaretlemeyiniz.

 Allow Toolbar/Menu Changes (Araç Çubuğu/Menü Değişiklikleri İzni) Uygulama başlatıldıktan sonra menü ve araç çubuklarının değiştirilip değiştirilemeyeceğini ayarlar.

Advanced (Gelişmiş) düğmesine Tıklayınca Gözüken Seçenekler

 Use Access Special Keys (Access Özel Tuşlarını Kullan) Access kısayol tuşlarının kullanılıp, kullanılmayacağını ayarlarsınız. (Genelde Ctrl+Harf şeklinde kullanılan kısayol tuşları)

EK BİLGİ

a) Eğer Access uygulamanızı başlattığınız zaman, uygulama açılmadan önce gözüken Access panelini görmek istemiyorsanız:

 i) Paint ile bir bmp dosya hazırlayınız

 ii)Bu bmp dosyasina Access uygulamanızla aynı adı veriniz. Örneğin Access uygulamanızın adı Uygulama.mdb ise Uygulama.bmp olarak kaydediniz.

 iii) Bu bmp dosyasını uygulamanızın olduğu dizine kopyalayınız.

Bundan sonra uygulamanız açılırken (tabii mbd dosyasına kısayol yapıp açıyorsanız) Access paneli yerine sizin bmp dosyası görünecektir. Bu yöntemin tek faydası Access panelinden kurtulmaktır, yoksa sizin hazırladığınız bmp, ekranda çok kısa kalacağı için çoğu kişi bunu farkedemeyecektir bile. Ben bu nedenle genelde nokta büyüklüğünde boş bir bmp dosyası kullanıyorum. Sadece Access paneli görünmesin diye.

b) İşler ters gider de uygulamanızı tekrar Access kontrolünde açmak isterseniz, uygulamanızı açarken shift tuşuna basınız ve uygulamanız açılana kadar parmağınızı kaldırmayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın