Loft Kullanımı

Loft komutu aslında çok gelişmiş özelliklere sahip. Bu özellikleri genelde pek bilinmiyor. Loft komutu genel olarak Shape özelliğine sahip bir nesneyi bir yol boyunca süpürmek diyebiliriz. Genelde tek bir Shape kullanılır. Ama Max Loft bundan çok daha fazlasını yapmamıza izin verir. Şimdi yandaki gibi bir daire ve bir dikdörtgen çizin. Burada birşeye dikkat etmelisiniz. İki nesne üzerinde de eşit sayıda Vertex bulunmalıdır. Aksi halde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Birde yol için çizgi çizin.

Çizgiyi seçin ve Compound Objects >Loft komutuna tıklayın. İlk önce yolu seçtiğimiz için şimdi daireyi seçmeliyiz. Bunun için Get Shape komutuna tıklayın ve daireyi seçin. Yandaki gibi bir görüntü elde etmelisiniz.

Loft nesneniz seçili iken Modify menüsüne gelin. Path Parameters başlığı altında bulunan Path değerini yandaki gibi artırın, ardından Get Shape komutuna tıklayın ve kareyi seçin. Loft objenizin baş kısmı kare şeklini alacaktır…

Oluşturduğumuz bu Loft nesnesinin görünümünü Loft içerisinde değiştirmemiz son derece kolay bir işlemdir. Deformations başlığı altında bulunan Scale komutuna tıklayın ve buradaki grafiğin görünümünü yandaki gibi değiştirin.

Bu değiştirme işlemi sonucunda yandaki gibi Loft nesnemizin görünümüde yandaki gibi olacaktır.

Sonuc…

https://yaziyorum.com.tr/wp-content/uploads/2023/08/Loft-Kullanimi.pdf

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın