Lathe Değiştiricisi İle Armut Modeli Oluşturalım

İlk önce komut panelinden Shapes > Line komutunu kullanarak yandaki şekli oluşturun. Bu şekli çizeceğimiz modelin çeyrek kısmı gibi düşünmeliyiz. Lathe değiştiricisi iki boyutlu bir şekli bir eksen etrafında istenilen derecede süpürerek üç boyutlu bir cisim oluşturmaktadır. Lathe birçok programda Revolve adında kullanılmaktadır.

Modify menüsüne gelerek L harfine basın ve Lathe değiştiricisini seçin hemen ardından alttaki menü açılacaktır.

Bu menüden Weld Core’yi seçin bu döndürme sırasında iki kutup noktasında oluşan deformasyonları önleyecektir. Segment ise dilim sayısını belirtir (yumuşaklık sağlar) eğer yüksek değer verirseniz bilgisayarınızı oldukça zorlayacaktır. Lathe işlemini yapınca modelin içi gözüküyorsa yani tersi gösteriliyorsa Flip Normals işaretlenmelidir. Direction döndürme eksenini belirtir.

,”mediaLink”:”https://referans.gen.tr/?attachment_id=256″,”mediaType”:”image”,”mediaWidth”:27} –>

Hemen ardından Noise değiştiricisini kullanıyoruz. Bunu kullanmamızın sebebi çizdiğimiz modelin bir organik model olmasıdır. Tornadan çıkmış gibi bir armut eminim sizde görmemişsinizdir. Noise ile yüzeylerin birbirinden farklı olmasını sağlayacağız.

Noise kontrol penceresinden yandaki değerleri girin. Modelimizin yüzeylerinin bozulduğunu sizde göreceksiniz. Modelimize güzel bir Material uyguladığımızda çok gerçekçi sonuçlar alabiliriz.

Render sonucunda yandaki görüntü oluşmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın