Fotoğraf Türleri


Fotoğraf türleri amacına göre çeşitli alanlara ayrılır.

Moda Fotoğrafı
Giysi, takı ve aksesuar gibi moda ürünlerini ön plana çıkartarak yapılan çekimlerdir. Pazarlama ve reklam açısından çok önemlidir. Kimi eleştirmenlere göre moda fotoğrafçılığı ciddi seviyede yapıldığında bir “sanat” değeri taşır.
Sanayi/Endüstri Fotoğrafı 
Reklam ve tanıtım amaçlı, bir malın üretim aşamalarının çekildiği fotoğraflardır. Ürünün hazırlandığı ortam, kullanılan malzemeler, içeriği, ürünün hazırlanışı ve son halinin fotoğrafları çekilir.
Mimari Fotoğraf
Mimari fotoğraflar bir yapının durumunu belgelemek için yapılan fotoğraf çekimidir.  Bir yapıyı hem içeriden, hem dışarıdan yapıyı gösteren fotoğraflar çekilir. Mimari yapının kendine özgü tasarımı var ise bunlar özellikle ön plana çıkartılır.
Sualtı Fotoğrafı
Sualtında bulunan canlıların çekimi yapılır. Suya dayanıklı, sualtında net fotoğraf çekmeyi sağlayan özel makine veya yardımcı ekipmanlar gerektirir. Sualtı fotoğraf ekipmanları ve makineleri diğer fotoğraf makinelerinden ve ekipmanlarından daha pahalıdır. Su dışında geçerli olan pozlama teknikleri burada da geçerlidir.
Sahne Fotoğrafı
Sahnede sergilenen canlı performansların çekimidir. Anı yakalamak asıl amaçtır. Genellikle düşük ışık koşulları altında çekim yapılması gerekir. Sahnede sanatçılar hareket halinde olduğu için, enstantane hızının yüksek olması gerekir.
Bazı sahnelerde ışığın az olması nedeni ile ISO performansının yüksek makineler tercih edilmelidir. Yüksek ISO, açık diyafram ve flaş kullanarak az ışıkta yüksek enstantane kullanılması sorunu çözülmeye çalışılır.
Doğa Fotoğrafı
Doğada yer alan unsurların çekiminin yapıldığı fotoğraflardır. Deniz, dağ, orman gibi manzara fotoğraflarının yanında, doğada yer alan canlıların fotoğrafı da çekilebilir. Genelde, manzara fotoğrafların geniş açılı lens kullanımı tercih edilir. Doğada bulunan canlıların fotoğrafı için ise genelde dar açılı lensler kullanılmalıdır. Diyafram açık olacak şekilde, net alan derinliği azaltılarak canlının ön plana çıkması sağlanır. Daha da detay fotoğraflar çekmek için makro lensler de kullanılabilir.
Gezi Fotoğrafı
Kaliteli ve güzel gezi fotoğrafı çekmek için, gidilecek yerin koşulları dikkate alınmalıdır. Özellikle mevsimlere göre planlama yapılmalı ve bu doğrultuda yola çıkılmalıdır. Özellikle fotoğraf çekmek için yola çıkılacaksa, gidilecek yerin kalabalık olmadığı dönemlerde gitmek de fotoğrafçıya avantaj sağlayacaktır.
Hava Fotoğrafı
Uçak, helikopter veya balon ile yükselerek buradan yapılan çekimlere denir. Yüksek bir yerden fotoğraf çekmek için drone da oldukça kullanışlıdır.  Hava fotoğrafı maliyetli fotoğrafçılık alanlarından biridir.
Arkeoloji Fotoğrafı
Tarihsel değeri olan alanların, yapıların veya eşyaların fotoğraflanmasıdır. Bu alanda önemli olan tarihsel değeri olan konunun ön planda tutulmasıdır. Arkeoloji fotoğrafı çekecek olan kişinin, tarihsel bilgi birikimin olması doğru fotoğraflar çekmesine yardımcı olur. Bunun dışında bu yapıları sanat seviyesinde çekimini yapan fotoğrafçılar da vardır.
Sanat Fotoğrafı
Sanat fotoğrafı bazı çevrelerce farklı değerlendirilen yoruma açık bir alandır. Kimileri için detay, fotoğraf disiplini ve düzgün kadraj önemliyken, kimi çevreler için farklı perspektifler fotoğrafı sanat seviyesine çıkardığını söylemektedir.
Kurgulanmış Fotoğraf
Kadrajda yer alan görsellerin kurgulanmasıdır. Burada fotoğrafçı konuyu kendi bakış açısına göre kadraja yerleştirir ve çevredeki değişkenleri kendi ayarlar. Bazı fotoğraf yarışmalarında kurgu fotoğraflar için ayrı bir kategori de bulunur.
Deneysel Fotoğraf
Fotoğrafı farklı biçimlerde sunma, değişik anlatım yollarına başvurma deneysel fotoğrafçılık olarak gösterilebilir. Olanı farklı şekilde göstermek, bilinen kuralları belli bir estetiğe göre bükmek asıl amaçtır.
Bilimsel ve Teknik Fotoğraf
Bilimsel fotoğraf, bilimsel bir konuyu açıklamak için çekilen fotoğraflardır. Bilimsel fotoğraf denildiğinde genellikle makro düzeyde yapılan, insanın normal koşullar altında göremediği detayları gösteren fotoğraflar akla gelmektedir.
Anı Fotoğrafı
Anı saklamak için yapılan fotoğraf çekimidir. Sanat kaygısı güdülmez asıl amaç o anı dondurmaktır ve saklamaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın