Fotoğraf Makinesi Çeşitleri

Kompakt Makineler
Basit düzeyde fotoğraf makineleridir. Işığı ve netliği kendi ayarlar. Ayrıca bu makinelerin üzerinde bir flash da bulunur. Vizörde görünen kare bire bir olarak alınır. Fiyatının SLR ve DSLR makinelere göre çok daha ucuz olması, ayrıca hafif ve küçük olması nedeni ile yaygın olarak kullanılır.
SLR / DSLR
SLR (single-lens reflex)  makineler objektifi değiştirilebilen filmli fotoğraf makineleridir Görüntüler filmle işlenir ve tab edildikten sonra izlenebilir.
DSLR ( digital singe-lens reflex) makineler yine objektifi değiştirilebilen kameralardır. Görüntü dijital teknoloji ile işlenir ve anlık olarak izlenir. Bu yönü SLR makinelere göre büyük avantaj sağlar. İstenilen görüntü alınana kadar çekim yapılabilir. Ayrıca vizörde görünen kare aynen alınır.
DSLR ve SLR arasındaki diğer bir önemli fark ise DSLR makinelerin bir çoğunda video çekim olanağı varken, SLR makinelerde video kayıt özelliği yoktur.
TLR (Çift Objektifli Refleks Makineler)
TLR makineler çift objektifli makinelerdir. İlk objektif vizöre bağlıdır. Görüntüye buradan bakılır. Diğer objektif ise önünde örtücü bulunan ve görüntünün kaydedildiği yerdir.
Bu makinelerin en önemli dezavantajı paralaks hatası olarak bilinen hatalara yol açmasıdır. Parlaks hatası, bakılan görüntü ile alınan görüntü arasında fark olmasına verilen isimdir. Bakılan kare tam olarak alınamaz.
Büyük Format Fotoğraf Makinesi
Büyük sensöre sahip makinelerdir. Objektif ve film bölümünden oluşur, bunlar bir aks üzerinde ileri geri hareket eder.  Büyük bir film kullanılması sebebi ile kaliteli görüntü verir, ancak boyutunun büyük olması, ağırlığı nedeni ile kullanışlı değildir. Fiyatları yüksektir.
Orta Format Fotoğraf Makineleri
Orta format fotoğraf makinelerindeki sensör SLR’dan daha büyüktür. Yüksek görüntü kalitesi sağlar. Fiyatının pahalı olması nedeni ile profesyonel alanlarda kullanılır. Orta format kameraların lensleri değişebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın