FFD (cyl) Değiştiricisini Kullanarak Vazo Oluşturalım

Sahnemize bir Cylinder oluşturun. Modify menüsüne gelerek gerekli değişiklikleri yanda ki gibi yapın.

Cylinder nesnemiz seçili iken Modify menüsünden FFD (cyl) değiştiricisini uygulayın. Set Number of Points butonuna tıklayarak Yandaki 3. resimdeki gibi Height değerini 6 yapın.

Yandaki resimde görüldüğü gibi Cylinder nesnemizin dışında sarı kontrol noktaları oluşacaktır.

Şuanda bu noktaları seçemeyiz. Ama bizim bu noktaları seçebilmemiz gerekiyor bunun için. Modify menüsüne gelin ve FFD (cyl) değiştiricisini seçin hemen altında bu değiştiriciye ayit parametreleri göreceksiniz. FFD (cyl) 4x6x6 yazan bölümün hemen yanında bir [+] işareti göreceksiniz bu işarete tıklayarak açılan alt menüden Control Points’i seçmelisiniz.

Sıra geldi Cylinder nesnemizi vazoya benzetmeye.  Move komutu ve  Uniform Scale komutlarını kullanmalısınız. Vazonun silindirik bir yapısını koruyabilmesi için yandaki resimde gösterildiği gibi genişletmek istediğiniz bölgede bulunan noktanın yanındaki diğer (yatay) noktaları da seçmelisiniz.

,”mediaLink”:”https://referans.gen.tr/?attachment_id=221″,”mediaType”:”image”,”mediaWidth”:32} –>

Birkaç çekiştirme işleminden sonra vazomuz tamam. Yalnız vazoların içleri genellikle boş olur (: bunun için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Sub-Object’ten çıkın. Uniform Scale komutuna tıklayın. Shift tuşuna basarak mausunuzu aşağıya doğru çekin ve bırakın. Açılan pencereden Copy seçili olmalıdır. Böylece vazonun bir kopyasını oluşturduk. Yandaki resimde olduğu gibi iki vazo arasında eşit et kalınlığı oluşmamaktadır.

Bu eşitliği sağlamak için Uniform Scale ve Move komutlarını kullanmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken şey iç kısımda kalan vazonun ağızının diğer vazodan dışarı çıkmış olmasıdır.

Vazolardan herhangi birini seçin ve Compound Objects gelin ve buradan Boolean komutuna tıklayın Pick Operand B yazan butona tıklayın ve diğer vazoyu seçin eğer yanlış bir çıkarma işlemi yaptıysanız Subtraction (A-B) veya Subtraction (B-A) işaretlenerek doğru olanı bulun. Sonuç yandaki gibi olmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın