Cadılar Bayramı İçin Bal Kabağı Çizelim

Front görünüş penceresinde bir daire çizin ve sağ tuş basarak Convert to Editable Spline komutunu uyguluyoruz Vertex nokta modunda çekiştirerek yandaki şekli oluşturun

Top görünüş penceresine giderek klavyeden Shift tuşuna basarak Rotate komutuyla biraz çevirin bırakınca yandaki menü açılacaktır. Buradan Copy işaretli ve Number Of Copies 6 değerini verin ok diyerek işlemi bitiriyoruz.

Modify menüsüne giderek  komutuyla çizgileri birbirine bağlıyoruz böylece bütün çizgilerimiz tek bir çizgi haline gelecektir. Snap Toggle  komutuna tıklıyoruz ardından üzerinde iken sağ tuşa basıyoruz açılan pencereden Vertex’i seçiyoruz böylece sadece çizgilerdeki noktaları seçebileceğiz. Ardından Create Line komutuna tıklayarak kabağın ortasında yer alan noktaları birbirine bağlıyoruz. yandaki gibi olacak.

Top görünüşe geçerek Vertex modunda tüm noktaları seçiyoruz. Sağ tuşa basarak Bezier Corner’i işaretliyoruz ve her noktayı seçerek yanında çıkan kontrol çubuklarıyla bir çiçeğe benzetmeye çalışıyoruz.

Çekiştirme işleminin sonunda şeklimiz yandaki gibi olacaktır.

Modify menisüne gelerek buradan Surface Modifiyerini uyguluyoruz. ve kabak yandaki gibi solid bir hale gelecektir.

Uniform Scale  komutu ve Shift tuşuna basarak şeklimizin biraz daha küçük bir kopyasını elde ediyoruz.

Compound Objects geliyoruz Boolean komutyla küçük kabağı büyük olandan çıkartıyoruz. Son olarak iki üçgen ve birde ağıza benzer bişey çizin Extrude komutuyla derinlik verin Boolean komutuyla da bunları kabaktan çıkartın. Render etmeden önce içine bir tane hafif sarı renk atanmış Omni ışık yerleştirin. Render sonucunuz yandaki gibi olmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın