AVO METRE

Avometre; Ampermetre, kapasitemetre, ommetre başta olmak üzere diğer ölçüm cihazlarını da kapsayabilen koplike bir tümleşik cihazdır. Diğer bölümlerde açıklanan ölçüm cihazlarını kapsayan tek bir cihazdır. Ohm metre cihazı ile direnç ölçümü yapılmaktadır. Direnç Ölçümü yapılabilmesi için cihaz om konumuna alınır. 

          Eğer omaj yaklaşık olarak bilinmiyorsa en yüksek değerden başlamak üzere yavaş yavaş düşülerek ölçüm yapılır. Önemli bir husus bu kademede iken voltaj .ölçümü yapılmamasıdır. Aksi
takdirde cihaz yanabilir.
           Ampermetre kademesi ise akım ölçmede kullanılır. Ampermetre konumun cihaz devreye seri bağlanır. Propların doğru kanallara yerleştirilmesi önemlidir. Akıma uygun prop kanalları seçilmelidir.
          Voltmetre kademesinde ölçüm yapılacaksa devreye paralel girilmelidir. Yine voltaj bilinmiyor ise en yüksek kademeden başlanmalıdır. Volt ve amper ölçümlerinde akımın doğru akım mı yoksa alternatif akım mı olduğu bilinmeli ve uygun olan kademede ölçülmelidir.
           
Gelişmiş AVO Metrelerde frekans, Isı, Kapasite ölçümleri de yapılabilmektedir. Pek çok çeşit ölçümün bir tek cihazda yapılabilmesi özellikle arızacılık ölçümlerinde kullanışlı olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın